logo MVTV.cz

Republika Ašsko

Kultura Ašsko

Nejzápadnější město České republiky, které leží doslova uprostřed Evropy a přitom na okraji zájmu úplně všech. Silně ovlivněno často obtížnou minulostí, statečně zápasící s nelehkou současností. Takové je město Aš.

Jak se tady žije a proč tady ještě vůbec někdo žije – na to vám odpoví tento dokument, který je absolventským filmem studentů magisterského studia Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku.

Režisér Jaroslav Balík se v Aši narodil a prožil zde více než čtvrt století života, takže je to snad pohled objektivní. Film se mimo jiné věnuje otázkám rušení aškého gymnázia, plánovaných miliardových investic na výstavbu průmyslové zóny, ale stejně tak i běžným radostem a starostem života na jednom (ne)obyčejném českém maloměstě.

Česko nekončí za Prahou, ani za Plzní. Přesvědčte se o tom sami.

hokysan 11.02.2014 14:59

Jako rodilýho ašáka,který dnes už je bohužel na jiném konci republiky,mě to doslova dojalo.Hezký,krásný,ale i smutný.Jako malej kluk jsem Aš viděl úplně jinýma očima a jinýma očima jí vidím i dnes,kdy do Aše jezdím.Lidičky nevzdávejte to a dejte Aši ještě šanci,máte tam krásně.

Omyl 12.02.2014 10:19

Česko nekončí ani za Aší. Aš není nejzápadnějším městem ČR, tím jsou Hranice.

MarioZeměpis 13.02.2014 07:49

Oficiálně je nejzápadnější obcí v České republice Krásná u Aše. Toť v zeměpisných učebnicích.

Josef Levý 13.02.2014 11:20

Obec (vesnice) Krásná je bez debat. Jde nám o geografický celek MĚSTO.

Omyl -> Omyl 12.02.2014 11:21

Hranice nejsou nejzápadnějším městem - jsou nad Aší severně... Aš je tedy nejzápadnějším městem ČR... Tady asi někdo koukal na wikipedii, kde je to špatně uvedené...

omyl 12.02.2014 12:25

Nejzápadnější bod ČR leží ve vsi Krásná, zatímco nejzápadnější městská část je Trojmezí, součást Hranic. Aš má jistě spoustu jiných priorit, o kterých zatím nikdo neví, tak se pokuste proslavit ji jinak než podvodem :-)

Josef Levý 12.02.2014 17:42

Je to asi sporné. Pokud zadám do GPS Poštovní náměstí, vypadne mi: 50°13'18.260"N, 12°11'22.963"E, pokud zadám náměstí T. G. M. v Hranicích, vypadne 50°18'15.743"N, 12°10'34.113"E. Malinký rozdíl dokazuje, že podle těchto kritérii jsou Hranice západněji než Aš. Bohužel netuším, jaká jsou kritérie oficiální, nevíte?

Omyl -> Omyl 13.02.2014 11:44

Nemyslím si, že by se poloha města (či je nejzápadnější, nejsevernější, ...) určovala podle zeměpisné souřadnice náměstí daného města. Nýbrž zeměpisné souřadnice nejzápadnějšího bodu toho města - okraj města. Když se na to takhle člověk podívá, tak je to jednoznačně Aš. Ale co s tím Trojmezím teda? Trojmezí není město Hranice přeci.

Omyl 15.02.2014 11:29

Trojmezí právě je součástí Hranic, u velkého města by se řeklo městská část, u Hranic by to znělo značně nadneseně. Na rozdíl od Krásné, která se od Aše oficiálně trhla. A argument s polohou náměstí mi přijde naopak poměrně relevantní.

Lukáš Kopecký 12.02.2014 17:36

Dokument je velmi hezky zpracovaný, trošku mě mrzí, že je zacílený na odchod mladistvých z Aše a ještě víc mě mrzí, že všichni kteří tam zdůvodňují svůj budoucí odchod z Aše, pokládají za příčinu nedostatek pracovních míst. Já si nemyslím, že je to o práci, když člověk chce práci si najde, ve světě je úplně normální dojíždět za prací několik desítek kilometrů denně a nikomu to divné nepřijde. Pokud nechcete podnikat či pracovat v extra odlišném odvětví pak se práce dá najít, navíc ani ne deset minut a jste v Německu, kde je spousta pracovních příležitostí za ohodnocení nesrovatelné s tím které nabízí Česká republika. Jen tím chci říct, že já zůstávám a z Aše mě vyžene jedině zvyšující kriminalita a náplava nepřizpůsobivých, které by se už nedalo unést . Mám Aš velmi rád nejen pro její skvělou okolní přírodu, nejen proto, že je tu velké množství sportovního vyžití, nejen proto, že tu mám spoustu přátel, nejen proto, že se mění v hezké čisté město, nejen proto ...(mohl bych pokračovat, ale nechci spamovat Takže držím Aši palce. A dokument vážně na jedničku

Hnutí Úsvit 13.02.2014 07:55

@Lukáš Kopecký. Chcete mít rodinu? Pak nedojíždějte za prací protože nebudete mít na děti čas. Navíc, aby jste mohl dojíždět musí se to dojíždění vyplatit. Nemůžeme se také všichni odstěhovat do za prací do Prahy. Stejně jako všichni nemůžeme pracovat v Německu. Faktem je totiž jedna věc: "Dokud budou čeští politici a podnikatelé cílit na export a turisty a kašlat na občany této republiky, nikdy to lepší nebude. V německu ani v Rusku jim na ČR nezáleží, tomu komu by na ní mělo záležet jsou její občané a to nejen zaměstnanci, ale hlavně ti podnikavci, co svým zaměstnancům dají s podporou ÚP 8,5 tisíc hrubého a sami si pak jezdí každého 1/4 roku na dovolenou. Takovým lidem na této republice nezáleží a mě je z nich blivno.

Omyl 15.02.2014 12:29

Celá ta agitka má jednu vadu - podnikatelé a politici jsou také občany. Stát, město, kraj, to vše bude jen tak dobré, jak dobré si to uděláme. Není řešení plakat nad tím, jak "se pro lidi nedělá kultura", jak je v Aši všechno špatně (ostatně devadesát devět problémů ze sta má vlastně každé město v ČR včetně Prahy), mnohem sympatičtější bylo pro mne povídání např.lidí, kteří se snaží přebudovat starou továrnu v kulturní centrum, ačkoliv by svůj čas mohli místo toho trávit např. s rodinou. A problém gymnázia je sice smutný, ale čistě logicky vzato je dnes gymnázium v každé větší vesnici spíš na škodu. Přesně před dvaceti lety jsem jako student prvního porevolučního ročníku maturoval právě na ašském gymnáziu. Kantoři byli plní mladického nadšení :-) a byla na nich vidět touha udělat z ašského gymnázia prestižní školu. Jenže jak to udělat dnes, kdy je nutné pro naplnění stavů přijmout a nechat vystudovat i vyloženě hloupé děti, které patří normálně někam na učňák? Viz. například školáček, který míří na "pajdu" a neumí ani říct pár kloudných a gramaticky správných vět a každé jeho druhé slovo je "bysem". Komu pomůže, když bude mít maturitu každej trouba? Jediná spása gymnázia je paradoxně udělat z ní hypermarketovou školu, jinak se prostě neuživí. Touhy rádobyavantgardí části učitelského sboru udělat z Aše Sorbonu jsou nerealistické a naivní.

Jaroslav Balík 15.02.2014 22:47

Dobrý den, názor, že "se pro lidi nedělá kultura", není názorem mým, jakožto režiséra, je to názor pana Kinčeho, jakožto zpovídaného člověka - to si prosím nepleťte mezi sebou. Já jsem chtěl tímhle filmem říct hlavně to, že žádné "se" nám tady nepomůže, že jediné, co nás může postavit na nohy jsme my sami. A v neposlední řadě, že je v Aši až nezvykle hodně takových lidí, kteří mají chuť vykašlat se na všechny "se" a udělat něco sami. Film má být agitka? Agitka na co, podle vás? (Doporučuji vyhledat toto heslo ve slovníků filmových žánrů) Aš je tedy podle vás "každá větší vesnice"? Co se týče gymnázia, jak vidno na vás se mladické nadšení kantorů zrovna nepřeneslo...na mě rozhodně ano a musím říct, že mě dohnalo ke studiu dvou vysokých škol a výběru kariérní dráhy umělce, ačkoli si poslední dobou říkám, že jsem měl být raději tesař a měl bych pokoj =) S pozdravem Jaroslav Balík, režisér dokumentu

Omyl 16.02.2014 00:07

Já jsem samozřejmě nereagoval na vás a na film, primárně jsem odpovídal člověku s nickname Hnutí úsvit, jehož text opravdu připomíná agitační leták, zobrazuje se to na začátku příspěvku. Mrzí mne tedy vaše dětinská reakce s pokusem o mé napadání. To, že jste filmem chtěl říct vlastně to, co já oceňuji v příspěvku, je při bližším zkoumání jasné. Je ale smutné, když režisér musí lidem po shlédnutí filmu vysvětlovat, co tím chtěl vlastně říct. Chápu, že se tím režisérem teprve učíte být, ale zrovna na tohle si dávejte pozor. Můj vztah k ašskému gymnáziu je podložen mnoha vzpomínkami, pan profesor Jelínek, vynikající kantor, například působil na všech školách, které jsem od dětství navštěvoval, s profesorem Lhotákem, nejen výborným učitelem, ale také erudovaným bojovníkem za ochranu životního prostředí (v kontrastu s vámi ukázanými "ekoteroristy"), jsem si užil své, namátkou vzpomenu ještě třeba paní profesorku Trčkovou, Knoblochovou, ředitele Nováka nebo profesora Hesse, kteří velmi pozitivně formovali naše pohledy na svět etc... Velmi si jich vážím a právě proto je mi jich líto, že musí pracovat se žáky, kteří na gymnáziu podle našich tehdejších měřítek nemají být a jsou tam jenom proto, že je třeba naplnit stavy, aby mohla mít každá Aš gymnázium. To je ta druhá stránka věci, ekonomická. Možná jednou, až pověsíme všechny zloděje, bude mít náš stát dost peněz na to, aby umožnil fungování středních škol v každém městě dejme tomu nad pět tisíc obyvatel. Do té doby je to kdo z koho, pokud někomu dáte víc, než je možné, musíte to někomu ubrat. Já nejsem pro zrušení gymnázia v Aši, jenom říkám, že vše má dvě strany a někdy člověk nemá vše, co chce. Takže klidně pokračujte ve své kariérní dráze umělce, ale buďte připraven i na kritiku, nejen tu konstruktivní, ale i na to, že někomu se vaše oskarové trháky prostě nelíbí. Ušetříte si zbytečný stres. S pozdravem Štefan Madaras ml. .

Jaroslav Balík 16.02.2014 11:13

V tom případě se omlouvám...20 hodin v práci udělá svoje =) Já jsem na kritiku zvyklý mnohem víc, než si myslíte (podle vaší reakce se mi zdá, že rozhodně víc, než vy). Jinak bych nemohl dělat to, co dělám. Nikoho se nesnažím přesvědčit, aby se mu můj film líbil nebo nelíbil a skvělý rozhodně není, to jsem nikdy neřekl, ani si to nemyslím. Kdybych čekal, že mě budou všichni oslavovat, byl bych, s prominutím, idiot. Jsem rád, že film vyvolal alespoň nějakou diskusi. Že máte problém se Zeleným dědkem, to je vaše věc...já je ve filmu neoslavuju, jen ukazuju. Oslovil jsem, pokud si vzpomínáte celou Ašskou veřejnost, takže jste v tom filmu mohl být vy a přinést svůj pohled, stejně tak jako oni. Bohužel všichni rádi diskutují na internetu, ale před kameru přijde málokdo. A oslovil jsem také všechny kantory (všechny, které jste vyjmenoval jsem zažil a moc si jich vážím hlavně poté, co jsem si sám zkusil, jaké to je být učitelem)...nicméně z časových i jiných důvodů jich prostě víc přijít nemohlo a mě to mrzí, třeba by z toho pak byl úplně jiný film. Ale prosím pěkně neztotožňujte moje názory s názory lidí před kamerou. S pozdravem Jaroslav Balík

Jaroslav Balík 16.02.2014 12:42

Jinak, nevím proč máte problém se slovem umělec...a vůbec proč to vadí tolika lidem...mám to napsané v titulu před jménem i na daňovém formuláři. Je to označení profese nic víc. =)

Omyl 16.02.2014 19:00

Probůh, kde jste zase vyčetl, že mám problém se slovem umělec? Pouze věta o tom, kterak jste se vydal na kariérní dráhu umělce, mi přišla strašně komická a jak vystřižená z díla Járy Cimrmana :-) Je potřeba brát věci s nadhledem a nechytat lidi za slovíčko, navíc debata by měla jít jiným směrem, být víc věcná a je škoda, že se do ní moc lidí nezapojilo, mne osobně by třeba dost zajímalo, nakolik jsem se svým názorem mimo :-)

Jaroslav Balík 16.02.2014 19:53

Taky, že ta věta byla míněna naprosto ironicky, ale vy jste ji pochopil doslova...měl jsem tam asi napsat uvozovky raději =D Velký Jára je můj vzor ;o)

Anna Šochová 01.03.2014 10:06

Já doufám, že se Ašsko postupně přiřadí k zajímavým turistickým oblastem. S cyklostezkami se udělal základ, osobně propaguju takovým těm lidem, co rádi šlapou na kole, všechny možnosti, rozdávám ty pěkně zpracované letáky a balíky letáků - no a já osobně chci přispět tím, že popoženu vydavatele k vydání historického romíánu o Zedwitzovně ze 17.století. Těšila jsem se, že tu už napíšu termín, ale je trochu chcíplo... Ovšem chcíplo se smlouvou, tak to nezakřiknu :-) Teď se doznávám, že jsem Ašsko po republice proslavila zejména horory, takže nebuďte smutný, že Váš dokument může někomu připadat pesimistický - naopak! Byť hodně zimní, je skoro sluníčkový... :-D

Jaroslav Balík 09.03.2014 22:44

Když myslíte... =) díky.

Standa z Aše 19.04.2014 13:42

Pocházím sice z Moravy, ale v Aši žiji od r. 1958. Takže jsem skutečně už "pamětník", Pane Balík, moc děkuji za ten film. Že se to někomu nebude třeba líbit, s tím je třeba počítat. Ať udělá klidně něco lepšího, podle svého gusta. Každému se líbí něco jiného, každému chutná víc jiné jídlo. Jsem za to vděčný! Ted moc děkuji.

Jaroslav Balík 23.05.2014 16:06

To jsem rád, nemáte zač =)

Anna Šochová 01.03.2014 10:22

Dělat kulturu v Aši? To zaznělo i v dokumentu, není to legrace. Já pamatuji i práci AKS v devadesátých letech, kdy se díky paní Kotounové do Aše dostavovali i umělci typu Dvořákovo kvarteto, dělaly se různé bály (docela mne pobavilo, že ve večerních dlouhých šatech jsem tam byly jen v počtu cca deseti a jeden luxusní kalhotový kostým, takže plesy tu byly spíš tancovačkami), koncerty od výše uvedené vážné hudby až po písničkáře... a účast mizerná. Jasně, mladí chtěli víc rocku, různé styly, což potom dělalo Klubíčko...a účast ne vždy extrovní... Kino chcíplo kvůli nákladům a také proto, že začal být nedostatek schopných promítačů s licencí. Celkově, po kraji. Propukl ten boom s domácím promítáním. Na mnohém se podepsala doba, jasně. Jenže pouze čekat, že SE tu "bude nějak pro lidi dělat kultura", je scestné. "Se" skutečně neudělá nic, jen konkrétní lidi. A dělají. Kdo ví o přednáškách o filozofii? Kdo ví o různé zájmové tvorbě i pro dospělé, o výstavách? Další oblastí života jsou psí kusy, které dělají místní poskytovatelé, aby lidé líp zvládali život. Od Kotce přes občanské kluby a sdružení, třeba maminek, spolky věřících. nejsou moc vidět, ale jsou a pracují. Asi bychom se hodně divili, kdyby se na to vykašlaly. I kultura života, třeba jen jednotlivcova, sem totiž patří.

Míra Všetečka 16.02.2014 15:34

Dobrý den, jsem přesvědčen, že pan Balík opravdu umělec je. Je třeba si vážit lidí, kteří něco dělají, umí to, hledají cesty, hledají odpovědi, jsou z našeho regionu. A věřte, že není vždy jednoduché, umělcem být. Je fantastické, že film vyvolal debatu. Toho si pan Balík váží určitě nejvíc. I když jsem vyjádřil jinde své pocity a názory, neznamená to, že si nevážím vytvořeného díla. Myslím si, že pan Balík má na víc a upřímně se těším na další jeho tvorbu a věřím, že i spolu něco vytvoříme v oblasti jiného umění. Přeji všem pohodové dny a usmívejte se na svět. Míra Všetečka

Květoň Zahájský 19.02.2014 13:38

Když si dám tu práci a namaluji zelený obraz, těžko mě někdo přesvědčí, že by bylo lepší, kdyby byl trošku červený. Je to můj obraz, moje výpoveď, moje hodiny práce. Tak nějak to cítím i u tohoto typu filmu. Nemusím s ním souhlasit, nicméně je úžasný, že někdo vstal, a věnoval tolik času svojí výpovědi a tomu, aby jí předložil ostatním. A už za to patří autorovi dík. Projíždím Aší každý den, a už delší čas Aš vnímám jako pomalu a nenápadně umírající město, přes všechny ty barevné fasády a nové supermarkety. Film o němž tu diskutujeme mi ukázal, že přece jen existuje skupinka lidí, kteří se o město zajímají, a snaží se pro město něco dělat. Že možná není všechno úplně špatně. A že bych možná taky mohl a měl nějak přispět. Mě to stačí. A za sebe přeji autorovi mnoho úspěchů.

Lukáš 24.02.2014 12:12

Jsem z tohohle dokumentu celej takovej sklíčenej, docela mi vadí, že se prezentujou v podstatě jenom dojmy multi-kulti partičky z gymnázia a Zelenýho dědka (dědku neboj, stromů je v Aši zatim vážně dost), jako by na nich stála celá Aš... Na lidi, který tu nikdy nebyli to musí působit jako opravdickej konec světa. Né snad, že by tu bylo nějak extra krásně, ale trochu optimismu by neškodilo!

Jiřina Kaloušová 02.03.2014 10:43

Dlouho jsem váhala, než jsem si film pustila. A je přesně takový, jaký jsem čekala. Že někoho baví točit pořád tenhle typ dokumentů. Narodila jsem se v Aši, ale asi žiju v jiným městě. Tohle pověsti Aše fakt nepřidá.....Jakoby tu ani nežili lidi, slunce nesvítilo, dejte s tím už pokoj.

Jaroslav Balík 09.03.2014 22:47

Už jsem dal pokoj paní Kaloušová, nebojte se =) Pan Magnusek jistě natočil nějakou lepší propagaci =)

Kaloušová 10.03.2014 08:21

Já se o panu Magnuskovi vůbec nezmiňuji, nevím, proč ho uvádíte. Nic od něj jsem zatím neviděla. Kaloušová

Jaroslav Balík 10.03.2014 21:08

Čistě proto, že v Aši právě natáčel a že se zavázal ukázat město v dobrém světle, jak jsem se dočetl. Nic víc v tom není.

Květoň Zahajský 10.03.2014 22:00

Možná je třeba natočit film který bude město propagovat. Ukáže ho v lepším světle. Sluncem prozářená vybraná místa. Fasády dobarvit, trávu možná místy natřít nazeleno. Jenže komu to pak promítneme? Sledujete v televizi dokumenty o patnáctitisícových městech? A jezdíte je pak navštěvovat? Kdo z vás? A co tady v Aši s tím přívalem turistů budeme dělat? Kam je ubytujeme? A kam před nimi schováme ta ošklivá zákoutí, která ve filmu nejsou aby snad nebyl šedivý? A jinak to bude k čemu? Bude se nám tu žít lépe? Možná bychom nemuseli vůbec vycházet ven, a na naše krásné město bychom se občas mohli mrknout v televizi. Nebude lepší za ušetřené peníze provozovat třeba zájmový kroužek, ve kterém se děti naučí pracovat s fotoaparátem nebo kamerou? A až vyrostou, nechme je natáčet a fotit co chtějí. Protože o tom umění je.

Jaroslav Balík 16.03.2014 22:15

Mluvíte mi z duše, pane Zahajský...já jsem si sám svojí kameru kdysi dovolit nemohl (a doteď žádnou nemám)...dostal jsem se k ní jen díky tomu, že jsme měli na gymnáziu toho nejlepšího ředitele, jakého jsem kdy poznal. Přál bych všem vzdělávacím ústavům podobně osvícené a přímé lidi. Tímto bych chtěl panu Novákovi moc poděkovat, že mi dal tu šanci a doufám, že jsem ho tímhle filmem nezklamal. Mám se ještě hodně co učit.

karlik 26.04.2014 12:09

je to zajimave,docela bych to ale uvital v barevnem vydani...takto to vypada jako mesto duchu.... coz neni pravda je to nejbajecnejsi mesto kde to zije lidi se znaj a komunikuji s polu a rozumi si, zde jsem se narodil jsem na to mesto HRDY kam az to dotahlo,ale kdyz vidim i nejake zabery o kolik se toho prislo a z bytecne,o kolik prace lidi tam prisli a nnikdy neodpustim tomu co nechal zrusit asskou nemocnici, byla nejlepsi nez Chebska je tam velika populace lidi v duchodu a ty maj mit take neco pobliz ne???my mlady utikame za praci do mest,neni tam nic to je pak cloveku lito videt toto v cernobilem nemyslite???pekarna:v tahu.mlekarna:v tahu textilka:v tahu ohara: v tahu aj... tak co tam je????? mlady se maj do vesnic vracet a ne je vilidnit,,,,,, je to pekne ale mrzute.... s pozdravem Karel Kuneš ml.

pumprdon 26.04.2014 16:38

Ja jsem take puvodne rodila Ašanda .A mrzi mne ze jsem sla zit mimo Aš . Ale v tedobe mne vedlo to ze si jinde vydelam vic. Do dnes jezdim do Aše mam tam rodice a zname. A verte ze co se tyka kraje a prostedi(lesy atd )Je tam krasne ale co se tyka prace ,...Hm to je bida.Tak treba az budu v duchodu se do Aše vratim .Ale zatim jen rekreacne. A nebo se stane zazrak a vytvori se lepsi pracovni zazemi a mladi se vrati zpet.

Přidat nový komentář