logo MVTV.cz

Goethovo náměstí v Aši se bude razantně měnit

Z měst Ašsko

Další část města Aše bude rekonstruována. Začátkem března 2014 začala rozsáhlá revitalizace Goethova náměstí. Do této lokality se vrátí i socha básníka J.W.Goetha.

(pr)

J.Staněk 05.03.2014 19:47

neproběhla jakákoli diskuse o projektu mladých architektů, kteří by zrovna tuto část města řešili zcela jinak.byl jsem nejprve šokován radikálním zásahem, jež navrhovali, ale když jsem si vyposlech jejich argumenty, proč na tomto místě (z pohledu radnice, kde stojí jak pan starosta tak pan Všetečka, by se shlíželo na poměrně rozsáhlou vodní plochu) zbudovat přehradní nádrž, dávalo to smysl.Tehdy se jejich výkladu účastnilo cca 50 občanů.Nikdo ze zastupitelů.

Blažek 12.03.2014 21:49

To, že v Aši nemáme plnohodnotné náměstí, je bohužel, pravda. Nezavinili jsme to my. V tuto chvíli se můžeme pouze snažit vytvořit předpoklady proto, aby zde v budoucnu náměstí vznikla. Proto součástí revitalizací těchto ploch je vždy plnohodnotná příprava inženýrských sítí tak, aby mohly být časem investory zastaveny pozemky okolo náměstí. Je mi jasné, že to nebude nijak rychle, ale města se utváří a mění často po staletí. Jestli se zde 50 let bouralo, bude se možná 100 let dobudovávat (bude-li mít město štěstí). Nedokážeme vrátit Aši její původní podobu, ale snažíme se zachránit, co se ještě zachránit dá. Každý z nás na to ale může mít svůj pohled a názor. Někomu by se líbilo zatopení přehradou, někomu jinému zalesnění a třetímu třeba navrácení funkce města. Diskutovat lze o něčem, co je realizovatelné. Zatopit spodní část města mimo jiné představuje vyvlastnit a zbourat řadu soukromých nemovitostí, vykoupit řadu pozemků, přenést zcela jinam dopravní cesty.... Již vůbec nepřemýšlím o přeložkách kanalizace, vody, elektřiny tak, aby se v případě poruchy nemusely opravovat z ponorky. Ten nápad je stejně realizovatelný, jako kdybychom zde chtěli postavit třeba malý ruský Bajkonur. Diskutovat o něm asi nemělo cenu :-)

Míra Všetečka 06.03.2014 10:11

Dobrý den pane Staňku. Ke smělým projektům studentů se nebudu vyjadřovat, neboť nejsem odborníkem. Ale vy jste tam jako zastupitel byl, pokud se nemýlím. Mohl jste nějakou diskuzi vyvolat. Jako zastupitel k tomu máte jedinečné možnosti. Stejně tak se mohou i občané vyjádřit ke všem připravovaným projektům, které jsou zveřejňovány na zastupitelstvech, projednávány v komisích, vyvěšeny při schvalovacích procesech, či výběrových řízeních. Přeji pohodové dny. Míra Všetečka

Marian Dobrovolný 10.03.2014 19:33

Dobrý den . Vypůjčil jsem si vysvětlení významu ,,Náměstí" z Wikipedie : Náměstí (postaru také rynek či rynk) označuje volné veřejné prostranství ve městě, ohraničené zejména přilehlými domy. Často mu dominuje významná stavba (kostel, radnice, divadlo aj.), v jejich centru je většinou fontána či kašna, morový sloup, socha či jiný monument. Mezi architektonicky nejvýznamnější náměstí v České republice můžeme kromě níže zmíněných zařadit i Masarykovo náměstí v Novém Jičíně, které má podobně jako náměstí v Českých Budějovicích po celém svém obvodu středověké podloubí, které pokračuje i do většiny postranních uliček. V 70. letech minulého století byla řada architektonicky cenných náměstí v historických centrech některých měst znehodnocena stavbami architektonicky nezajímavých a do prostředí naprosto nevhodně zasazených obchodních domů. Tolik citace. Bohužel naše město mělo tu smůlu, že v 70. a dalších letech se zbouralo co se dalo. Bohužel, zatím nemůžeme v Aši hovořit ani o jediném náměstí ve smyslu významu, tedy obestavěném prostranství. Každopádně pane Staňku máte ,,pravdu", že přehrada u radnice nám tu opravdu ,, schází " a asi by naše město udělalo díru do světa, kdyby se to povedlo. Určitě by se k nám hrnuli turisté ze všech stran, protože to by se opravdu jen tak nevidělo. Děkuji a nevím komu, že se to nepovedlo. :-)

Přidat nový komentář